Stable (latest release) - en to pl translation catalogue (93 entries)

note: Description of the plugin/theme
en: Adds a splash page to your site that lets visitors know your site is down for maintenance. It's perfect for a coming soon page.
pl: Dodaje stronę informującą odwiedzających o konserwacji witryny. Idealna dla wkrótce otwieranych stron.

en: Settings
pl: Ustawienia

note: #-#-#-#-#  tmp-wp-maintenance-mode.pot (WP Maintenance Mode 2.0.3) #-#-#-#-# Plugin Name of the plugin/theme
en: WP Maintenance Mode
pl: WP Tryb Konserwacji

en: The Maintenance Mode is <strong>active</strong>. Please don't forget to <a href="%s">deactivate</a> as soon as you are done.
pl: Tryb Konserwacji jest <strong>aktywny</strong>. Pamiętaj, aby go <a href="%s">wyłączyć</a>, kiedy skończysz.v

en: Maintenance mode
pl: Tryb konserwacji

en: <p>Sorry for the inconvenience.<br />Our website is currently undergoing scheduled maintenance.<br />Thank you for your understanding.</p>
pl: <p>Przepraszamy za niedogodności.<br />Nasza strona jest obecnie poddawana pracom konserwacyjnym.<br />Dziękujemy za zrozumienie.</p>

en: Notify me when it's ready
pl: Powiadom mnie po uruchomieniu strony

en: WP Maintenance Mode plugin was relaunched and you MUST revise <a href="%s">settings</a>.
pl: Wtyczka WP Tryb Konserwacji została ponownie uruchomiona i MUSISZ sprawdzić <a href="%s">ustawienia</a>.v

en: Maintenance Mode
pl: Tryb Konserwacji

en: Please enter a valid email address.
pl: Proszę podać poprawny adres e-mail.

en: You successfuly subscribed. Thanks!
pl: Pomyślnie zapisano do subskrypcji. Dzięki!

en: All fields required.
pl: Wszystkie pola są wymagane

en: Message via contact
pl: Wiadomość poprzez kontakt

en: Your email was sent to the website administrator. Thanks!
pl: Twój adres e-mail został wysłany do administratora strony. Dzięki!

en: your e-mail...
pl: Twój e-mail...

en: Subscribe
pl: Subskrybuj

en: Name
pl: Nazwa

en: Your message
pl: Twoja wiadomość

en: Send
pl: Wyślij

en: Contact us
pl: Skontaktuj się z nami

en: Dashboard
pl: Kokpit

en: Settings saved.
pl: Ustawienia zapisane

en: General
pl: Ogólne

en: Design
pl: Wygląd

en: Modules
pl: Moduły

en: Activated
pl: Aktywny

en: Deactivated
pl: Zdezaktywowany

en: Bypass for Search Bots
pl: Wstęp dla wyszukiwarek

en: Yes
pl: Tak

en: No
pl: Nie

en: Allow Search Bots to bypass maintenance mode?
pl: Umożliwić wyszukiwarkom pominięcie trybu konserwacji?

en: Backend Role
pl: Rola back-end

en: Which user role is allowed to access the backend of this blog?
pl: Jacy użytkownicy mają dostęp do panelu administracyjnego strony?

en: Frontend Role
pl: Rola front-end

en: Which user role is allowed to access the frontend of this blog?
pl: Jacy użytkownicy mają dostęp do właściwej części strony?

en: Robots Meta Tag
pl: Metatag Robots

en: The robots meta tag lets you use a granular, page-specific approach to control how an individual page should be indexed and served to users in search results.
pl: Znacznik meta robots pozwala ci sprecyzować, jak poszczególne strony powinny być indeksowane i widoczne dla użytkowników w wynikach wyszukiwarkek internetowych.

en: Redirection
pl: Przekierowanie

en: If you want to redirect a user to a URL (which is not the WordPress dashboard) after login, then define a URL (incl. http://)
pl: Jeżeli chcesz przekierować użytkownika po zalogowaniu do adresu URL innego niż kokpit WordPress'a, podaj adres URL (wraz z http://).

en: Exclude
pl: Wyklucz

en: Exclude feed, pages, archives or IPs from maintenance mode. Add one slug / IP per line!
pl: Zezwól na dostęp podczas trybu konserwacji do kanałów internetowych, stron, archiwów lub adresów IP. Podaj jeden wpis / IP na linię!

en: Notice
pl: Powiadomienie

en: Do you want to see notices when maintenance mode is activated?
pl: Chcesz widzieć powiadomienia podczas aktywnego trybu konserwacji?

en: Dashboard link
pl: Link do kokpitu

en: Do you want to add a link to the dashboard on your maintenance mode page?
pl: Chcesz dodać link do kokpitu na stronie trybu konserwacyjnego?

en: Save settings
pl: Zapisz ustawienia

en: Reset settings
pl: Zresetuj ustawienia

en: Content
pl: Zawartość

en: Title (HTML tag)
pl: Tytuł (tag HTML)

en: Heading
pl: Nagłówek

en: Text
pl: Tekst

en: Background
pl: Tło

en: Choose type
pl: Wybierz rodzaj

en: Custom color
pl: Własny kolor

en: Uploaded background
pl: Przesłane tło

en: Predefined background
pl: Uprzednio zdefiniowane tło

en: Choose color
pl: Wybierz kolor

en: Upload background
pl: Prześlij tło

en: Backgrounds should have 1920x1280 px size.
pl: Tło powinno mieć rozmiar 1920x1280 px.

en: Choose background
pl: Wybierz tło

en: source <a href="%" target="_blank">Free Photos</a>
pl: źródło <a href="%" target="_blank">Free Photos</a>

en: Countdown
pl: Odliczanie

en: Show countdown?
pl: Pokazać odliczanie?

en: Start date
pl: Początkowa data

en: Countdown (remaining time)
pl: Odliczanie (pozostały czas)

en: Days
pl: Dni

en: Hours
pl: Godzin

en: Minutes
pl: Minut

en: Color
pl: Kolor

en: Show subscribe?
pl: Umożliwić subskrypcję?

en: Stats
pl: Statystyki

en: You have %d subscriber(s)
pl: Obecne subskrypcje: %d.

en: Export as CSV
pl: Eksportuj jako CSV

en: Social Networks
pl: Serwisy społecznościowe

en: Show social networks?
pl: Pokazać serwisy społecznościowe?

en: Links target?
pl: Cel linków?

en: New page
pl: Nowa karta

en: Same page
pl: Ta sama karta

en: Choose how the links will open.
pl: Wybierz, w jakim miejscu powinny zostać otwierane linki.

en: Contact
pl: Kontakt

en: Show contact?
pl: Pokazać kontakt?

en: Email address
pl: Adres e-mail

en: Effects
pl: Efekty

en: Move top - Move bottom
pl: Wejście z góry - w dół

en: Zoom - Zoomed
pl: Przybliżenie - przybliżone

en: Fold - Unfold
pl: Obrót - obrócone

en: Use Google Analytics?
pl: Używać Google Analytics?

en: Tracking code
pl: Kod śledzenia

en: Plugin Info
pl: Informacje o wtyczce

en: Author
pl: Autor

en: Website
pl: Strona internetowa

en: WordPress Themes
pl: Motywy WordPress

en: Resources
pl: Źródła
