Themes - Twenty Fifteen - en to uk_UA translation catalogue (63 entries)

note: Description of the plugin/theme
en: Our 2015 default theme is clean, blog-focused, and designed for clarity. Twenty Fifteen's simple, straightforward typography is readable on a wide variety of screen sizes, and suitable for multiple languages. We designed it using a mobile-first approach, meaning your content takes center-stage, regardless of whether your visitors arrive by smartphone, tablet, laptop, or desktop computer.
uk_UA: Наша стандартна яскрава тема 2015 року створена для чіткості та націлена на блоги. Її просте оформлення дозволяє легко читати вміст на ріноманітних розширеннях екранів, також вона сумісна з багатьма мовами. Ми створювали її орієнтуючись на мобільні пристрої, це означає що ваш вміст буде на першому місці незалежно від того, який пристрій використовується: смартфон, планшет, чи комп’ютер.

note: translators: %s: post title
en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
uk_UA: Залишити коментар<span class="screen-reader-text"> до %s</span>

en: Previous post:
uk_UA: Попередній запис:

en: Previous
uk_UA: Назад

en: Next post:
uk_UA: Наступний запис:

en: Next
uk_UA: Наступн.

en: Search Results for: %s
uk_UA: Результати пошуку для фрази: %s

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
uk_UA: Повний розмір

[ctx: Used before tag names.]
en: Tags
uk_UA: Позначки

[ctx: Used before category names.]
en: Categories
uk_UA: Категорії

[ctx: Used before post author name.]
en: Author
uk_UA: Автор

[ctx: Used before publish date.]
en: Posted on
uk_UA: Опубліковано

[ctx: Used before post format.]
en: Format
uk_UA: Формат

en: Featured
uk_UA: Вибрана публікація

en: Newer Comments
uk_UA: Новіші коментарі

en: Older Comments
uk_UA: Старіші коментарі

en: Comment navigation
uk_UA: Навігація по коментарях

en: Blue
uk_UA: Блакитний

en: Purple
uk_UA: Пурпуровий

en: Pink
uk_UA: Рожевий

en: Yellow
uk_UA: Жовтий

en: Dark
uk_UA: Темний

en: Default
uk_UA: Без обумовлення

en: Header and Sidebar Background Color
uk_UA: Колір фону заголовка та бічної колонки

en: Applied to the header on small screens and the sidebar on wide screens.
uk_UA: Застосовується до заголовка на маленьких екранах і до бічної колонки на широких.

en: Header and Sidebar Text Color
uk_UA: Колір тексту заголовка та бічної колонки

en: Base Color Scheme
uk_UA: Основна кольорова схема

en: Twenty Fifteen requires at least WordPress version 4.1. You are running version %s. Please upgrade and try again.
uk_UA: Тема Twenty Fifteen вимагає WordPress 4.1 або вище. У вас версія %s. Будь ласка, оновіть WordPress і спробуйте ще раз.

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%title</span>
uk_UA: <span class="meta-nav">Опубліковано в</span><span class="post-title">%title</span>

en: Next Image
uk_UA: Наступне зображення

en: Previous Image
uk_UA: Попереднє зображення

en: Menu and widgets
uk_UA: Меню та віджети

en: Skip to content
uk_UA: Перейти до контенту

en: collapse child menu
uk_UA: згорнути підменю

en: expand child menu
uk_UA: розгорнути підменю

[ctx: Add new subset (greek, cyrillic, devanagari, vietnamese)]
note: Translators: To add an additional character subset specific to your language, translate this to 'greek', 'cyrillic', 'devanagari' or 'vietnamese'. Do not translate into your own language.
en: no-subset
uk_UA: немає

[ctx: Inconsolata font: on or off]
note: Translators: If there are characters in your language that are not supported by Inconsolata, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
uk_UA: увімкнено

[ctx: Noto Serif font: on or off]
note: Translators: If there are characters in your language that are not supported by Noto Serif, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
uk_UA: увімкнено

[ctx: Noto Sans font: on or off]
note: Translators: If there are characters in your language that are not supported by Noto Sans, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
uk_UA: увімкнено

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
uk_UA: Додайте сюди віджети для показу в бічній колонці.

en: Widget Area
uk_UA: Область для віджетів

en: Social Links Menu
uk_UA: Меню соціальних посилань

en: Primary Menu
uk_UA: Головне меню

en: Proudly powered by %s
uk_UA: Сайт працює на %s

note: #-#-#-#-#  twentyfifteen.pot (Twenty Fifteen 1.8)  #-#-#-#-# Author URI of the plugin/theme
en: https://wordpress.org/
uk_UA: https://uk.wordpress.org/

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
uk_UA: Інформацію на запит знайти не вдалося. Можливо, буде корисний пошук по сайту.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
uk_UA: Вибачте, за вашим запитом нічого не знайдено. Спробуйте інші ключові слова.

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
uk_UA: Готові опублікувати свій перший запис? <a href="%1$s">Почніть звідси</a>.

en: Nothing Found
uk_UA: Нічого не знайдено

en: Edit
uk_UA: Редагувати

en: Pages:
uk_UA: Сторінки:

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading %s
uk_UA: Продовжувати читання %s

en: Comments are closed.
uk_UA: Коментувати не дозволено.

[ctx: comments title]
en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
uk_UA[0]: %1$s коментар до &ldquo;%2$s&rdquo;
uk_UA[1]: %1$s коментарі до &ldquo;%2$s&rdquo;
uk_UA[2]: %1$s коментарів до &ldquo;%2$s&rdquo;

en: View all posts by %s
uk_UA: Подивитися всі записи автора %s

en: Published by
uk_UA: Автор

en: Page
uk_UA: Сторінка

en: Next page
uk_UA: Наступна сторінка

en: Previous page
uk_UA: Попередня сторінка

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
uk_UA: За даною адресою нічого не знайдено. Спробуйте скористатися пошуком.

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
uk_UA: Ой! Сторінка не знайдена.

note: Author of the plugin/theme
en: the WordPress team
uk_UA: Команда WordPress

note: Theme URI of the plugin/theme
en: https://wordpress.org/themes/twentyfifteen/
uk_UA: https://uk.wordpress.org/themes/twentyfifteen/
